موقعیت نشستن پوکر بازان در دور میز پوکر از مهمترین عوامل تاثیر گزار در پیروزی پوکر بازان  می باشد. پوکربازان حرفه ای با در نظر گرفتن موقعیتشان است که تصمیم می گیرند با کدام دست وارد بازی شوند و یا از بازی خارج شوند.

پوکربازان با توجه به موقعیت خود نسبت به پلیر دیلر ارزش کارت های خود را می سنجند.

 

با دنبال کردن مجله ی پوکر آنلاین در شبکه های مجازی از آخرین اخبار پوکر آنلاین با خبر شوید.

موقعیت دور میز در بازی پوکر

برای بازیکنان حرفه­ای پوکر موقعیت نشستن در دور میز بسیار مهم است و اغلب آن­ها وسواس موقعیت دارند – به طور مشخص، موقعیت نسبی آن­ها نسبت به مهره­ی دیلر (شخص پخش کننده­ی کارت­ها) در هر دست از بازی

. مهره­ی دیلر نه تنها دو بازیکنی که باید به عنوان دو بلایند(Blind) بازی کنند را مشخص می­کند ( دو نفری که درست بعد از شخص دارندی مهره ­ی دیلر نشسته ­اند)، بلکه مشخص­کننده ­ی ترتیب بازی در تمام دورهای بعدی شرط بندی نیز می­باشد.

پوزیشن پوکربازان دور میز پوکر

بازیِ پوکر از دیلر شروع شده و دور بر اساس جهت چرخش ساعت می­چرخد. بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته­ است، اولین نفر شروع کننده­ی بازی است و فرآیند شرط­بندی از او شروع شده و کل میز را می­چرخد تا دوباره به دیلر برسد.

با توضیحات مختصر بالا، نتیجه می­گیریم که دیلر بهترین موقعیت و جایگاه بازی است. در بیشتر دورهای شرط­بندی (و تمام دورهای بعد از چیدن سه کارت اولیه[1]) دیلر آخرین نفر بازی­کننده است، این یعنی او می­تواند بیشترین اطلاعات را در مورد ضعیف یا قوی بودن سایر رقبا بدست آورد.

 

موقعیت دور میز پوکربازان

اگر همه ­ی رقبا از خود ضعف نشان دهند، مثلا اگر همه چک کنند، دیلر می­تواند شرط را بالا برده و انتظار داشته باشد تا تمام پات­ها را، هرچند اگر کم هم باشند، جمع کند؛ و اگر هرکدام از رقبا از خود قدرتی نشان دهند، با شرط­بندی زیاد یا بالا بردن مقدار شرط(رِیز دادن)، دیلر می­تواند فولد کرده و از بازی کناره­گیری کند و در زمانی که دستش ضعیف است، پول کمتری از دست دهد.

استراتژی­های مختلف در بازی پوکر، با توجه به موقعیت و جایگاه­های میزهای 9 نفره، متفاوت است. معمولا این میزها را به سه دسته­ی موقعیت یا جایگاه اولیه، موقعیت میانی و موقعیت انتهایی تقسیم می­کنند و هر موقعیت استراتژی متفاوتی دارد.

موقعیت اولیه در میز پوکر

بازیکنانی که در جایگاه دو بلایند نشسته ­اند – بلایند کوچک (SB) و بلایند بزرگ (BB) – ، به عنوان بازیکنان در موقعیت اولیه شناخته می­شوند. به همین ترتیب، دو بازیکنی که در سمت چپ بلایند بزرگ نشسته­اند نیز جز موقعیت اولیه هستند.

بازیکنی که درست در سمت چپ بلایند بزرگ نشسته را با نام زیر اسلحه یا زیر فشار(UTG) می­شناسند. دلیل این نام­گذاری این است که او اولین نفری است که باید قبل چیده شدن سه ورق ابتدایی شرط­بندی را آغاز کند. مشخص است که این بازیکن هیچ اطلاعاتی از قصد و نحوه­ی بازیِ بازیکنان دیگر ندارد. همچنین بازیکنی که در سمت چپ او نشسته که او نیز در موقعیت اولیه است را UTG+1 می­نامند.

بازیکنانی که در موقعیت اولیه قرار دارند، برای وارد شدن به شرط­بندی باید دست خیلی خوبی داشته باشند. آن­ها مجبورند تا زودتر و بدون اطلاع از دست رقبای خود، بازی را شروع کنند.

دست های مناسب موقعیت ابتدایی
دست مناسب بازی در موقعیت ابتدایی

موقعیت میانی در میز پوکر

موقعیت میانی (MP) به جایگاه­هایی گفته می­شود که بین UTG+1 و شخصی که در سمت راست دیلر نشسته­است، قرار می­گیرند.  بازیکنان قرار گرفته در موقعیت میانی می­توانند دست ضعیف­تری نسبت به بازیکنان موقعیت اولیه داشته باشند؛ چراکه در سمت چپ آن­ها بازیکنان کمتری هستند و در نتیجه بازی­کردن ساده ­تر می­شود.

با این وجود، هنوز وارد شدن به شرط­بندی ریسک دارد و ممکن است بازیکنان بعدی، نسبت آن­ها برتری داشته باشند.

دست های مناست بازی در جایگاه میانی
دست های برتر در موقعیت میانی پوکر

موقعیت انتهایی در بازی پوکر

موقعیت انتهایی بهترین موقعیتی است که هر بازیکن می­تواند داشته باشد. جایگاه سمت راست دیلر به عنوان تمام کننده (CO) شناخته می­شود و همچنین گفته می­شود که دیلر نیز در انتها (BTN) قرار دارد.

این­ دو صندلی بهترین موقعیت­های بازی پوکر است چراکه می­توانید تمام فعالیت­های بازیکنان قبلی را دیده و بیشترین اطلاعت را درباره­ی قوی یا ضعیف بودن دست آن­ها جمع­آوری کنید. پس به این نتیجه می­رسیم که بازیکنان قرار گرفته در این موقعیت­ به دلیل اطلاع از قوی یا ضعیف دست دیگر بازیکنان و ارزیابی بازی آن­ها، می­توانند دست­های ضعیف­تری داشته باشند.

دست های مناسب در جایگاه انتهایی
دست های مناسب در جایگاه انتهایی

خلاصه

در بازی پوکر، موقعیت و جایگاه بازیکن در میز مهم است چراکه بازی کردن بعد از بازیکنان دیگر به شما اطلاعت حیاتی و مهمی می­دهد. اگر چند بازیکن وارد دور بازی شده باشند، شما می­فهمید که ماندن در بازی، نیاز به دست قوی­تری دارید. متقابلاً اگر تمام بازیکنان تا رسیدن به نوبت شما فولد دهند، هر دو کارتی می­تواند برای زیاد کردن مقدار شرط و رِیز دادن کافی باشد.  

در حالت کلی، باید زمانی که در موقعیت انتهایی هستید نسبت به زمانی که در موقعیت میانی هستید، دست بیشتری بازی کنید. همینطور زمانی که در موقعیت میانی هستید نیز باید دست بیشتری نسبت به موقعیت اولیه بازی کنید.

علاوه بر این، دانستن قدرت نسبی دست­های پوکر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و این درسِ درباره­ی موقعیت را باید همزمان و متناسب با درس دست­ لازم برای شروع که در آینده و در همین دوره ذکر خواهد شد، خواند و فرا گرفت.  

برای دسترسی به فیلم و فایل های آموزشی بیشتر با پشتیبانی تلگرام تماس بگیرید.

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *